NIEZWYKŁA CODZIENNOŚĆ – 2019

„Niezwykła Codzienność”, projekt fotografów Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Blur”, realizowany był od marca do listopada 2019 r. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest Dariusz Poniewozik – psychoterapeuta, fotograf i wieloletni członek Stowarzyszenia. Projekt wykonali członkowie Blura z serca zaangażowani w przedsięwzięcie, bez względu na to, czy fotografują jedynie z pasji, czy też zawodowo: Tomasz Czuba, Jerzy Derewecki, Magdalena Dudzik, Michał Janiak, Rafał Kaźmierczak, Kamil Kijewski, Adam Kolaśniewski, Maciej Marchewka, Marek Sowa, Tomasz Stawarski, Joanna Stępkowska, Maciej Szubzda, Grzegorz Wadowski, Anna Walesiak, Kamila Wiśniewska-Hałka, Katarzyna Zaleska. Oprawę graficzną prac wykonał Adam Jakub Bertrand. Projekt został objęty patronatem medialnym Radia Olsztyn.

Bohaterami wystawy, przedstawiającej cykl portretów z życia, są osoby niepełnosprawne mieszkające w Olsztynie i okolicach. Zgodnie z podstawowym założeniem akcji zgłaszały się one do projektu z własnej inicjatywy, stąd o przedsięwzięciu głośno było w lokalnych mediach i Internecie. Łącznie zgłosiło się 19 osób w różnym wieku, z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a co za tym idzie, innymi problemami. Wśród uczestników projektu są osoby z następującymi schorzeniami: neuroboreliozą i chorobami odkleszczowymi, chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, dziecięcym porażeniem mózgowym, przepukliną oponowo-rdzeniową, ślepotą wrodzoną, głuchotą wrodzoną, szpiczakiem, osteoporozą oraz niedowładem lewostronnym i dysplazją stawów biodrowych.

Cel kampanii to ukazanie, że osoby niepełnosprawne żyją pełnią życia, realizują pasje, pracują zawodowo, przełamują bariery – nie tylko te związane z nieprzystosowaniem świata zewnętrznego, ale również wewnętrzne, z którymi walka bywa najtrudniejsza. Stowarzyszenie „Blur” dąży w ten sposób do włączenia środowisk osób niepełnosprawnych do własnych działań, dostrzegając że problematyka życia z niepełnosprawnością to temat, który w lokalnej przestrzeni Olsztyna winien być poruszany szerzej i częściej. Chcieliśmy, aby akcja z jednej strony przyczyniła się do aktywizacji osób niepełnosprawnych, a z drugiej uświadomiła osobom pełnosprawnym, że obok nas, być może tuż za ścianą, osoby niepełnosprawne realizują marzenia, dążąc do celu tak jak osoby zdrowe.

Fotografowie Stowarzyszenia Blur realizowali projekt nieodpłatnie, w czasie wolnym od pracy, wykorzystując własny sprzęt i wiedzę. Aby powstały cykle fotografii, każdy z autorów spotykał się wielokrotnie ze swoim bohaterem, nie tylko aby robić zdjęcia, ale żeby lepiej się poznać, przełamać lody, dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem, zaprzyjaźnić. Na kanwie tych spotkań powstały zdjęcia – opowieści o życiu, codzienności i pasjach osób biorących udział w akcji, ale również relacje, więzi i wiele ciepłych uczuć.

Każdy niepełnosprawny pracował z innym fotografem Stowarzyszenia. Fotograf, towarzysząc osobie niepełnosprawnej podczas codziennych zadań, rejestrował jej życie w formie zdjęć (portretów z życia). Finalnie różne aspekty życia z niepełnosprawnością przedstawione zostały na fotografiach prezentowanych na niniejszej wystawie.

Zostawiamy Państwa z 19 opowieściami o ludziach niezwykłych, których losy często przeplatają się z codziennością każdego z nas. Niezauważenie, często bezrefleksyjnie. „Portrety z życia” to cykle subiektywne, opowiadające o życiu ich bohaterów widzianym okiem portrecistów. Każdy cykl jest inny, bo każdy z fotografów dostrzegł istotę gdzie indziej.

Zapraszamy do oglądania.

A to kolejna odsłona naszej wystawy. Zapraszamy na relacje wideo.

https://www.facebook.com/TelewizjaKopernik/videos/211392016671974/?v=211392016671974

W związku z tym, że covid 19 w odwrocie, przywracamy naszą działalność.
Planujemy nasze zebranie na 21.06.2020.
Proszę o rezerwację tego terminu, gdyż trzeba zatwierdzić sprawozdanie roczne.
OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA !!!