Aktualności, Wydarzenia, Wystawy

Mokry kolodion – powrót do źródeł

BLUR_wystawa_Srebrne_Portrety_Rafał_Kaźmierczak_plakatSerdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Rafała Kaźmierczaka (członka WMSF Blur) pod tytułem “Srebrne portrety”. Wystawa przedstawia portrety wykonane w technice mokrej płyty kolodionowej. Będzie to bardzo unikatowa, a zarazem pierwsza taka wystawa w Olsztynie.
Zdjęcia wykonane techniką mokrego kolodionu mają w sobie magię i czar, których na próżno szukać we współczesnej fotografii cyfrowej. Powstały obraz to warstwa czystego srebra na szkle, stąd właśnie tytuł wystawy.
Prace będzie można oglądać od 04.02.2016 do 04.03.2016 w Galerii Bertrand PDF przy ulicy Żołnierskiej 14B (parter) w Olsztynie, otwartej w dni powszednie w godzinach 9-16.
Technikę mokrego kolodionu wynalazł Frederic Scott Archer w 1851r. Polega ona na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą (jodek srebra), w wyniku czego powstaje na niej negatywowy, pojedynczy, unikatowy (czyli bez możności wykonania odbitek ani poprawek) obraz. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane techniką pozytywową – ambrotypią. Ambrotypia opiera się na technice mokrej płyty kolodionowej, przy czym negatyw na szklanej płycie umieszczany jest na czarnym podkładzie, przez co uzyskuje on wygląd pozytywu.
Dzięki ponownemu odkryciu mokrego kolodionu w dobie cyfryzacji fotografia nabrała nowych znaczeń i ożywiła emocje przypisywane zdjęciom. Brak możliwości kontrolowania efektu końcowego, ułomności techniki, a także “fotograficzne brudy”, takie jak plamki i zacieki stały się synonimem kreacji, symbolem tajemnicy skrywanej przez fotografowaną postać. Kolodionowa fotografia podkreśla emocjonalny stosunek do procesu powstawania zdjęcia oraz indywidualny charakter każdej pracy.

O autorze wystawy – Rafale Kaźmierczaku, który ma na swoim koncie wiele wystaw i znaczących osiągnięć fotograficznych, pisaliśmy już kilkakrotnie (m.in. tutaj).