Od połowy października do końca roku 2022 można w Olsztynie oglądać fotografię w miejscach zupełnie nowych, nieodkrytych do tej pory dla tej formy sztuki. Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR wspólnie z partnerami zrealizowało projekt pt. „W ramach witryn: Okno na Warmię i Mazury”. W marcu br. w głowach kilku osób ze Stowarzyszenia zaczął kiełkować pomysł – chcieliśmy otworzyć olsztyńską przestrzeń miejską na fotografię. Jednocześnie inspirowani byliśmy zarówno Wojnowskim Festiwalem Fotograficznym, jak i popularnymi atrakcjami z pogranicza turystyki i sztuki – wrocławskim szlakiem krasnali, toruńską trasą street-artu czy łódzkim szlakiem postaci z polskich filmów animowanych. Cel jaki sobie postawiliśmy był ambitny i trudny, ale z dumą możemy zaprosić do Olsztyna, mamy aż dwie wystawy w zupełnie zaskakujących miejscach.

Dzięki pozyskaniu środków grantowych Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wsparciu firm Studio Off Sławka Sołoduchy, drukarni Wielkie Rzeczy Łukasza Galibarczyka i mikrograntowi radnego miejskiego Mirosława Arczaka, w trzydziestu lokalach usługowych i gastronomicznych na terenie olsztyńskiego centrum obejrzycie wielkoformatowe, umieszczone w ozdobnych ramach fotografie przedstawiające region. Promocja województwa warmińsko-mazurskiego jest głównym celem projektu, który realizujemy w ramach otwartego konkursu ofert „OKO Promocji” realizowanego przez Samorząd Województwa. Fotografie do projektu zostały wybrane w drodze otwartego konkursu fotograficznego. W Jury konkursu zasiadły olsztyńskie znakomitości, w obradach zgodzili się wziąć udział Ewa Czułowska, Iwona Bolińska-Walendzik i Marian Jurak, a skład uzupełnili koordynatorzy projektu, Marta Kruk ze Stowarzyszenia BLUR i Piotr Wyrzykowski z Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Długi proces uzgadniania lokalizacji, przygotowywania wydruków, w końcu ręczne składanie i malowanie ozdobnych ram zakończył się pełnym sukcesem, a efekt możecie podziwiać spacerując po Olsztynie.

Wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego stworzyliśmy tym samym nową trasę spacerową, znajdziecie ją na: https://mapawarmii.pl/w-ramach-witryn/. Drukowane mapniki – katalogi wystawy dostępne są w lokalach biorących udział w projekcie i w Miejskiej Informacji Turystycznej. Żeby jeszcze bardziej zachęcić Was do odwiedzin naszych lokali – galerii fotografii, w każdym z nich znajdziecie bezpłatne karty pocztowe z reprodukcjami zdjęć. To świetna okazja dla kolekcjonerów.

Jako wisienka na torcie, chcąc uhonorować uczestników wyżej wspomnianego konkursu, zorganizowaliśmy plenerową wystawę ponad pięćdziesięciu autorów na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel w Olsztynie. Wystawę „W ramach witryn: Okno na Ukiel” możecie oglądać do końca roku, znajdziecie ją na tarasie widokowym CRS Ukiel, z jeziorem w tle. To miejsce wręcz stworzone do zanurzenia się w fotografii krajobrazu, przyrody czy architektury Warmii i Mazur.

Minione miesiące były pełne wyzwań, wymagały od całego zespołu mnóstwa zaangażowania, poświęcenia wielu godzin na przygotowanie dokumentacji, konkursu, spotkań i uzgodnień z lokalami partnerskimi. Kolejne etapy: przygotowanie pocztówek do druku, wydruków, mapników, strony z interaktywną mapą, zamawianie materiałów i prace techniczne nad składaniem i malowaniem ram, a na końcu wieszanie wystawy – to wszystko zakończyło się sukcesem dzięki wspólnej pracy grupy cudownych osób, z którymi wszystko jest możliwe. Dziękujemy, to była wspaniała przygoda!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W związku z tym, że covid 19 w odwrocie, przywracamy naszą działalność.
Planujemy nasze zebranie na 21.06.2020.
Proszę o rezerwację tego terminu, gdyż trzeba zatwierdzić sprawozdanie roczne.
OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA !!!